Amerika’ya giriş için sosyal medya dönemi başladı!

Yazar: Birmor

Trump yönetimi sonrasında güvenlik gerekçesiyle denetimlerini sıkılaştıran Amerika Birleşik Devletleri‘nin vize başvurusu yapan kişilerin sosyal medya hesaplarını incelemeye başlayacağı uzun süredir gündemde olan bir konu.

İlk olarak Yönetim ve Bütçe Ofisi tarafından duyurulan bu karar uygulanmaya başladı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, sosyal medya hesapları için bölümler bulunan yeni formların kullanıma sunulduğu belirtildi.

ABD vizesi için sosyal medya hesapları kontrol ediliyor!

Turistik veya kalıcı fark etmeksizin, herkesten kullandığı hesaplar talep ediliyor. İnternet sitesi üzerinden başvuru yapanların açılan menüye kullandığı hesapları yazması veya kullanmadığını belirtmesi gerekiyor.

Sosyal medyayı kullanmasına rağmen, vize başvurusunda belirtmeyenlere karşınasıl bir yol izleneceği ise bilinmezliğini koruyor. Tüm eleştirilere rağmen kararı yürürlüğe sokan ABD hükümetinin temel talebi, başvuru sahiplerinin son beş yıl içerisinde kullandıkları sosyal medya hesaplarını belirtmeleri.

Şu anda sadece büyük platformlar için kullanıcı adları talep ediliyor. Ancak, ilerleyen dönemde bilgi talep edilen platformların sayısının hızla artırılacağı düşünülüyor. Açıklandığı günden bu yana başta sivil toplum örgütleri olmak üzere birçok kişi ve kurum tarafından büyük sorunlara yol açacağı iddia edilen bu kararın etkilerin ilerleyen dönemlerde göreceğiz.